Z vesnické dívky světovou hvězdou ultramaratonu: Inspirující příběh Miry Rai z Nepálu

Nepálská běžkyně Mira Rai. Zdroj fotografie: uživatel Flickru rpb1001. (CC BY-NC-ND 2.0)

Trail running neboli horský běh je náročným vytrvalostním sportem, který není pro každého. Avšak pro Miru Rai z Nepálu je něčím zcela přirozeným. V červnu vyhrála jeden z fyzicky i technicky nejnáročnějších běžeckých závodů ve Francii – Mont-Blanc 80km, a to v čase 12 hodin a 32 minut.

Bývalý nepálský předseda vlády Baburam Bhattarai jí na Twitteru pogratuloval:

Blahopřeji Mire Rai k vítězství v mezinárodním maratonu. Vyloučena ze začlenění do armády, bývalá …

Ve čtrnácti letech se připojila k maoistické povstalecké armádě, přičemž později jí nebylo umožněno začlenit se do regulérní nepálské armády, do níž byli na základě mírové dohody integrováni bývalí povstalci.

Přestože s trail runningem začala teprve před rokem a pár měsíci, je Mira na dobré cestě stát se jednou z nejlepších běžkyň. Svou běžeckou kariéru zahájila v březnu 2014 padesátikilometrovým závodem Himalayan Outdoor Festival v Káthmándú a bez velké přípravy zvítězila. V dubnu pak vyhrála i závod Mustang Trail Race.

Ve svém vítězném tažení pokračovala i mimo Nepál, v září 2014 v Itálii zvítězila v závodech Sellaronda Trail Race (57 kilometrů) a Trail Degli Eroi (83 kilometrů).

V říjnu pak vyhrála padesátikilometrový závod Ultra Marathon Mountain Race v Hongkongu. A dál vítězí.

Lloyd Belcher, fotograf a filmař žijící v Hongkongu, tweetoval:

Mira Rai @TrailRunNepal pózuje fotografům poté, co vyhrála @Skyrunning_com HK 50k [padesátikilometrový závod v Hongkongu].

Mira pochází z malé vesnice v okresu Bhojpur ve východním Nepálu. Svůj úspěch připisuje nelehkému dětství.

V jednom rozhovoru řekla:

As a young girl I was not very interested in doing household chores, which is why my mother gave me the physical tasks like bringing water from the river, which is two hours down and three hours back home. I also used to carry a bag of rice to the market to sell and bring money home. I grew up running.

Jako malá holka jsem vůbec neměla ráda domácí práce, a tak mě maminka úkolovala těžkou fyzickou prací, třeba nošením vody z řeky, což bylo dvě hodiny cesty dolů k řece a tři hodiny zpátky domů. Také jsem nosívala pytle s rýží na trh, ty jsem prodala a vrátila se domů s penězi. Své dětství jsem proběhala.

Tvrdým tréninkem se Mira udržuje v dobré kondici. Každý den velmi časně vstává, ráno i večer běhá deset až dvanáct kilometrů. Také leze po skalách a jezdí na kole.

Mira, dnes již známé jméno ve světě trail runningu, je vzorem pro další ultramaratonce. Stejně tak je vzorem i milionům chlapců a dívek, pro něž je zdolávání zrádných stezek místních kopců s nákladem na zádech každodenní záležitostí.

A Mira pro ně má cennou radu:

„Příležitost je jako list stromu plovoucí v řece, pokud ho rychle nechytnete, navždy zmizí!“

Začít diskusi

Autoři, prosím přihlásit se »

Pravidla

• Všechny komentáře jsou schvalovány moderátorem. Pokud pošlete komentář více než jednou, může být vyhodnocen jako spam.
  • Respektujte prosím názory ostatních. Komentáře obsahující vulgarity, obscénosti a osobní útoky nebudou uveřejňovány.